Untitled-design40

Prawo do informacji o alergenach występujących w daniach oferowanych w menu cz. 1

Niniejszym wpisem rozpoczynamy cykl publikacji, w którym głos będą zabierać specjaliści w danej dziedzinie. Mamy nadzieję, że z czasem na naszym blogu uda nam się stworzyć miejsce, gdzie każdy, w zależności od problemu lub wątpliwości, będzie mógł znaleźć wskazówkę i rozwiązanie wyzwań, jakie na co dzień spotykają dzieci z alergiami i ich opiekunów.

Nie mogło być inaczej – jako osoby zawodowo zajmujące się prawem – zaczynamy od przepisów prawa. Dokładnie ujmując praw konsumenta, ale szczególnego – konsumenta, który chciałby bezpiecznie skorzystać z propozycji oferowanych przez lokale gastronomiczne. Czy przysługują nam [osobom z alergiami] jakieś prawa? Na co zwrócić uwagę? Jakich informacji możemy się domagać od właściciela restauracji, który zasłania sią tajemnicą szefa kuchni i nie chce udzielić nam odpowiedzi na temat składu dania? O jakich alergenach musi poinformować nas restauracja? Czym jest wykaz składników? Gdzie jako restaurator należy umieścić informację o wykazie składników i alergenach? Jak zaznaczać alergeny? I co najważniejsze – przykłady! Czyli jak poprawnie przygotować wykaz składników i alergenów?

Jesteście ciekawi?

Odpowiedzi udzieli nam Pani Marta Teterycz, certyfikowany audytor systemu HACCP. Na co dzień pomaga przedsiębiorcom przechodzić kontrole Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz w sposób profesjonalny i sprawny spełniać oczekiwania i wymagania urzędu. Jej doświadczenie i wiedza, pozwoli nam przekazać podstawowe informacje, jakie dobrze znać, by mieć wpływ na bezpieczeństwo naszych pociech i nasz spokój.

Dziś zaczynamy od kluczowego – prawa do informacji od restauracji o alergenach występujących w daniach oferowanych w menu i oddajemy głos naszemu specjaliście!


„Informowanie klientów o alergenach w restauracji. Jeśli jesteś właścicielem gastronomii, ważne powinny być dla Ciebie dobro, zdrowie i bezpieczeństwo Twojego klienta. Wiele osób nie wie, że opracowanie wykazu składników i alergenów to obowiązek każdego restauratora. Wiele osób, które prowadzi gastronomię obawia się, że udostępniając wykaz składników i alergenów zdradzają swoją recepturę. W ten sposób tłumaczą swoje braki względem przepisów.

Zapis o obowiązku informowania o składnikach i alergenach znajdziesz w Rozporządzeniu nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku.

W rozporządzeniu 1169/2011 znajdziesz listę 14 alergenów, o których musi informować Cię restauracja. Są to:

  1. Zboża zawierające gluten tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe, a także produkty pochodne, z wyjątkiem:
    • syropów glukozowych na bazie pszenicy zawierających dekstrozę (1);
    • maltodekstryn na bazie pszenicy (1);
    • syropów glukozowych na bazie jęczmienia;
    • zbóż wykorzystywanych do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego;
  2. Skorupiaki i produkty pochodne;
  3. Jaja i produkty pochodne;
  4. Ryby i produkty pochodne, z wyjątkiem:
    • żelatyny rybnej stosowanej jako nośnik preparatów zawierających witaminy lub karotenoidy;
    • żelatyny rybnej lub karuku stosowanych jako środki klarujące do piwa i wina;
  5. Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne;
  6. Soja i produkty pochodne, z wyjątkiem:
    • całkowicie rafinowanego oleju i tłuszczu sojowego (1);
    • mieszaniny naturalnych tokoferoli (E306), naturalnego D-alfa-tokoferolu, naturalnego octanu D-alfatokoferolu, naturalnego bursztynianu D-alfa-tokoferolu pochodzenia sojowego;
    • fitosteroli i estrów fitosteroli otrzymanych z olejów roślinnych pochodzenia sojowego;
    • estru stanolu roślinnego produkowanego ze steroli olejów roślinnych pochodzenia sojowego;
  7. Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą), z wyjątkiem:
    • serwatki wykorzystywanej do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego
    • laktitolu;
  8. Orzechy, tj. migdały (Amygdalus communis L.), orzechy laskowe (Corylus avellana), orzechy włoskie (Juglans regia), orzechy nerkowca (Anacardium occidentale), orzeszki pekan (Carya illinoinensis (Wangenh.) K. Koch), orzechy brazylijskie (Bertholletia excelsa), pistacje/orzechy pistacjowe (Pistacia vera), orzechy makadamia lub orzechy Queensland (Macadamia ternifolia), a także produkty pochodne z wyjątkiem orzechów wykorzystywanych do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego;
  9. Seler i produkty pochodne;
  10. Gorczyca i produkty pochodne;
  11. Nasiona sezamu i produkty pochodne;
  12. Dwutlenek siarki i siarczyny w stężeniach powyżej 10 mg/kg lub 10 mg/litr w przeliczeniu na całkowitą zawartość SO2 dla produktów w postaci gotowej bezpośrednio do spożycia lub w postaci przygotowanej do spożycia zgodnie z instrukcjami wytwórców;
  13. Łubin i produkty pochodne;
  14. Mięczaki i produkty pochodne.”

Mamy nadzieję, że macie apetyt na więcej!

W kolejnym wpisie Pani Marta Teterycz odpowie, czym jest wykaz składników, dlaczego brak jest informacji o użytych składnikach, gdzie taka informacja powinna się znaleźć oraz jak zaznaczać alergeny. Dodatkowo wskaże nam przykłady prawidłowo przygotowanego wykazu składników i alergenów!

Możliwość komentowania została wyłączona.