Niezbędnik edukacyjny dziecka z alergią

top-niezbednik-circles

„Niezbędnik edukacyjny dziecka z alergią” to pigułka wiedzy dla rodziców i nauczycieli dzieci, którym lekarz przepisał adrenalinę.

Powstał przy współpracy ratowników medycznych, lekarza, psychologa, prawników, rodziców i oczywiście nauczycieli. Ze wszystkich materiałów możesz korzystać bezpłatnie i udostępniać je dalej!

Dzieci z alergiami w przedszkolach i szkołach z roku na rok jest coraz więcej. Reakcje alergiczne, do których może dochodzić również na terenie placówek oświatowych bywają niestety coraz silniejsze. Na szczęście można skutecznie pomóc osobom, których dotkną.

Adrenalina w autowstrzykiwaczu (czyli popularny EpiPen) oraz w ampułkostrzykawce zostały zaprojektowane w taki sposób, aby każdy, kto jest świadkiem wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego u dziecka, mógł udzielić mu pierwszej pomocy jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia – i w ten sposób uratować jego życie!

Jak podać adrenalinę?

Obejrzyj film „Klik ratuje życie” i przekonaj się, że podanie adrenaliny jest proste jak kliknięcie długopisem, a może uratować osobę z anafilaksją.

Razem możemy uratować komuś życie!

Pomóż nam dotrzeć z tymi informacjami dalej – pobierz, wydrukuj albo prześlij mailem materiały do osób, którym mogą się przydać. Im więcej ludzi będzie znało zasady postępowania, tym większa szansa, że dzieci z alergią otrzymają pomoc na czas!

Dokument ten, tak jak adrenalina, powinien być zawsze przy dziecku, a w przypadku wezwania karetki pogotowia – zostać przekazany przez pracowników placówki zespołowi ratownictwa medycznego, żeby ułatwić mu pracę i przyspieszyć odpowiednie działanie. Po wydrukowaniu i wypełnieniu karty najlepiej ją zalaminować, żeby nie uległa uszkodzeniu. Według ratowników medycznych najlepiej sprawdzi się w formacie A5.

pobierz 

Formularz składa się z trzech części: wniosku rodziców o podawanie leków dziecku zgodnie z zaleceniami lekarskimi oraz zgody pracownika szkoły / przedszkola na ich podanie, a także z klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych zgodnie z RODO. Został opracowany przez adwokatkę i radczynię prawną zgodnie z ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami.

Formularz jest dokumentem, który powinien znaleźć się w dokumentacji dziecka w szkole / przedszkolu, dlatego jako administratora danych osobowych wskaż dane szkoły / przedszkola.

pobierz 

Szczegółowy instruktaż mający przekazać osobie udzielającej pierwszej pomocy wiedzę nt. postępowania w możliwych do wystąpienia scenariuszach (np. problemy z oddychaniem, utrata przytomności, zatrzymanie krążenia).

pobierz 

Plakat został zaprojektowany w taki sposób, aby pracownik szkoły / przedszkola był w stanie krok po kroku udzielić pierwszej pomocy dziecku leżącemu na podłodze bez konieczności podchodzenia do plakatu przed wykonaniem każdej kolejnej czynności, a jedynie zerkając na wiszący na ścianie schemat – stąd optymalnym formatem dla plakatu jest A1.

pobierz 

Zdjęcia zostały wybrane i opisane przez lekarza, żeby ułatwi prawidłową ocenę zaobserwowanych objawów i nazwania ich w celu przekazania dyspozytorowi medycznemu. Najlepiej posługiwać się wersją elektroniczną. W przypadku wydruku, aby zdjęcia były odpowiedniej jakości, skorzystaj z drukarki do zdjęć, a nie do dokumentów.

pobierz 

Przygotowałyśmy odpowiedzi na 21 argumentów, jakie usłyszeli rodzice w szkołach i przedszkolach, żeby odmówić przyjęcia dziecka lub podania mu adrenaliny. Jeżeli usłyszysz argument, którego nie ma w scenariuszu, koniecznie daj nam znać!

pobierz 

MEN 

GIS 

Komu możesz podesłać Niezbędnik?

Członkom rodziny
i znajomym

Nauczycielom i dyrekcji placówek edukacyjnych i opiekuńczych

Rodzicom kolegów
i koleżanek Twojego dziecka

Lekarzom
i pielęgniarkom

Wszystkim, z którymi będziesz rozmawiać o alergii i anafilaksji

Wiedza ratuje życie!

Im więcej osób dowie się, jak działać - tym większa
szansa na bezpieczeństwo Twojego dziecka.

Każdy z elementów „Niezbędnika edukacyjnego dziecka z alergią” został opatrzony kodem QR, który po zeskanowaniu przenosi na naszą stronę internetową. W ten sposób chętni mogą jeszcze mocniej poszerzyć wiedzę na temat reakcji alergicznych, w tym anafilaksji – i w ten sposób wspierać osoby z alergiami.

Wszystkie narzędzia powstały jako efekt testowania innowacji społecznej „Niezbędnik edukacyjny dziecka z alergią” w ramach inkubatora “Włącznik Innowacji Społecznych” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), Oś priorytetowa: IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie: 4.1 Innowacje społeczne.

konto bankowe do darowizn: 43 1140 2004 0000 3102 7961 0091

Codzienność z alergiami dostarcza nam adrenaliny. Adrenaliny w torbie, którą zawsze musimy mieć przy sobie, bo w razie wstrząsu anafilaktycznego jest lekiem ratującym życie, ale także tej naturalnej – która pojawia się w reakcji obronnej na stres – stres związany z zagrożeniem bezpieczeństwa. Kiedy sytuacja stawia nas przed wyborem – walcz albo uciekaj, wybieramy walkę.

Walczymy o prawa dzieci z alergiami.

Dlatego potrzebujemy Twojego wsparcia, również finansowego. Mamy głowy pełne pomysłów i chcemy je realizować, a do tego potrzebne są pieniądze. Fundacja Allergia pozyskuje co prawda środki publiczne, ale ich wydatkowanie związane jest z określonymi warunkami.

Niezależność finansowa od środków publicznych da Fundacji Allergia swobodę rozwoju.