Zgodnie z zapowiedzią w niniejszym wpisie, Pani Marta Teterycz odpowie nam, czym jest wykaz składników, dlaczego restauratorzy tak często nie informują nas – konsumentów , gdzie informacja w tym zakresie powinna się znaleźć oraz jak zaznaczać alergeny. Dodatkowo wskaże nam przykłady prawidłowo przygotowanego wykazu składników i alergenów!
Zapraszamy!
„Wykaz składników – co to takiego?
Wykaz składników to dokładne wypisanie wszystkich składników użytych do przygotowania potrawy. Składniki przy wypisywaniu porządkuje się w kolejności od rosnącej do malejącej.
Dlaczego restauratorzy tak często nie informują o użytych składnikach?
To właśnie ten zapis w rozporządzeniu o wypisywaniu składników budzi najczęściej najwięcej wątpliwości. Teoretycznie wypisując wszystkie składniki restaurator dzieli się swoją recepturą. I trochę się nie dziwię, że mogą mieć obawy, że ktoś inny za mocno zainspiruje się ich przepisem. Należy jednak pamiętać, że wypisując składniki restaurator nie pisze, ile dokładnie gram dodał jakiegoś składnika oraz z jakiej marki produktów korzystał. Nie musi nic pisać o procesach obróbki właściwej czy termicznej. Przepis nie będzie taki łatwy do odtworzenia bez kluczowych informacji. Dlatego restaurator nie powinien mieć obaw co do tego zapisu. A Ty jako klient takie informacje powinieneś uzyskać.
Alergeny
Dość popularnym sposobem jest zaznaczanie alergenów w tabelce lub zaznaczanie ich w menu za pomocą symboli lub cyfr. Czy jest to poprawny sposób? Jako sposób dopełniający całość obowiązku – tak! Ale pamiętaj, że i tak restaurator musi mieć przygotowany pełen wykaz składników. Czyli jeśli dostaniesz informacje tylko z wypisanymi alergenami w opisanych powyżej formach to jest to za mało.
Gdzie jako restaurator zamieścić informację o wykazie składników i alergenach?
Można to zrobić w menu przy pozycjach lub dokładając osobną stronę na końcu menu. Na tej stronie powinny być wszystkie niezbędne informacje.
Przede wszystkim wykaz składników i alergenów musi być w miejscu dostępnym dla klienta, tak, żeby teoretycznie nie musiał się pytać obsługi.
Opcja z opisem: „W naszych potrawach znajdują się takie alergeny jak: pszenica, mleko, (…), orzechy. O szczegóły zapytaj personel” – jest niewystarczająca.
Jako restaurator pamiętaj, że oprócz kontrolom przeprowadzonym przez Inspekcję Sanitarną, podlegasz też sprawdzaniu przez inne organy, np. Inspekcje Handlową. Co roku pojawia się raport Inspekcji Handlowej. Ciekawe jest to, że możesz znaleźć w nim informacje o uchybienia w stosunku do informowania o składnikach i alergenach. Przykładowe podsumowanie dotyczące raportu oraz pełny raport możecie znaleźć tutaj: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=14286&fbclid=IwAR2su0PgQd9lcUkBkEaFiSDX5YD5F-vRdMa4SRo4Eh__Bif6WqAhLg65D1g
Pokazuję ten raport, żebyś wiedział, że sprawa jest na tyle poważna, że podlega dokładnemu sprawdzaniu ze strony organów kontrolujących.
Jak zaznaczać alergeny?
Alergeny przede wszystkim jako restaurator, powinieneś oznaczać w sposób wyraźny i jednoznaczny, możesz je pogrubić, napisaś kursywą, DUŻYMI LITERAMI, innym kolorem,podkreślić, oznaczyć jakimś symbolem* np. mleko*.
Parę wskazówek – czyli jak poprawnie przygotować wykaz składników i alergenów?
Przygotowałam dla restauratora, krótką instrukcję w 5 krokach jak zrobić poprawnie alergeny.
Krok 1. Wypisz składniki użyte do potrawy
Przykład:
Placek daktylowo-orzechowy
Kakao, proszek do pieczenia, orzechy nerkowca, jaja, wiórki kokosowe, daktyle
Krok 2. Uporządkuj składniki w kolejności malejącej
Przykład:
Placek daktylowo-orzechowy
Daktyle, orzechy nerkowca,
jaja, wiórki kokosowe, kakao, proszek do pieczenia
Krok 3. Wypisz dokładny wykaz składników poszczególnych produktów
Przykład:
Placek daktylowo-orzechowy
Daktyle, orzechy nerkowca, jaja, wiórki kokosowe, kakao, proszek do pieczenia (substancje spulchniające: difosforany, węglany sodu)
Krok 4. Zaznacz alergeny
Przykład:
Placek daktylowo-orzechowy
Daktyle, orzechy nerkowca, jaja, wiórki kokosowe, kakao, proszek do pieczenia (substancje spulchniające: difosforany, węglany sodu)
Krok 5. Napisz % użytego składnika, który masz w nazwie
Przykład:
Placek daktylowo-orzechowy
Daktyle 40%, orzechy nerkowca 35%, jaja, wiórki kokosowe, kakao, proszek do pieczenia (substancje spulchniające: difosforany, węglany sodu).
Informowanie o alergenach w restauracji jest bardzo ważne. Restaurator musi stanąć na wysokości zadania i robić to w sposób staranny i dokładny. Natomiast Ty jako klient musisz być świadomy, że są informacje, które Ci się należą”