2020_07_18_fundacja_Alergia_096_male

Ku przestrodze – o pewnej pszczole, która okazała się być groźna

Orzech bywa twardy do zgryzienia, a czy może być… niebezpieczny? Czy pszczoła może być groźna? Czy czysta łyżka ma znaczenie?

Czyli z pamiętnika alergika – opowiada Fundacja Allergia.

A więc – czy pszczoła może być groźna?  Otóż może. Nawet bardzo.

Ale nie tylko pszczoła. Także osa, trzmiel czy szerszeń kąsając uwalniają do organizmu ofiary jad.

We wrześniu tego roku rowerzyści przejeżdżający przez Las Strachociński we Wrocławiu zostali zaatakowani przez rój szerszeni. Kobieta została użądlona przez 6 szerszeni. Gdy wyjechała z lasu nad Odrę traciła już przytomność. Pierwszej pomocy udzielili jej pracownicy pobliskiego food trucka, którzy wezwali pogotowie. Ratownicy medyczni podali jej leki antyhistaminowe i adrenalinę, została przewieziona do szpitala. Tego samego dnia z powodu ukąszenia przez szerszenia trafiły jeszcze 2 osoby. Szczęśliwie, wszystkich udało się uratować. Więcej na temat tego wypadku, a także wywiad z lekarzem internistą i alergologiem, dr Piotrem Dąbrowieckim możecie obejrzeć tutaj.

 

O reakcji alergicznej na jad owadów błonkoskrzydłych opowiadał dla Was także dr n. med. Witold Bartosiewicz, pediatra i alergolog z 30-letnim stażem, adiunkt w Klinice Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w filmie “Rodzaje alergii i anafilaksja” (o ukąszeniach owadów jest od 14:40, ale zachęcamy do obejrzenia całości). Najważniejsze informacje to:

  1. reakcja anafilaktyczna i wstrząs mogą wystąpić po ukąszeniu owada błonkoskrzydłego (tj. pszczoła, osa, trzmiel, szerszeń)
  2. wiosną i latem, gdy pszczoły i osy intensywnie pracują, dziecko nie powinno biegać po łące na boso i w kolorowych ubraniach, ponieważ intensywne kolory działają wabiąco na owady
  3. dziecko biegając po dworze nie powinno mieć w rękach jedzenia ani być wybrudzone jedzeniem, ponieważ słodkie zapachy przyciągają owady
  4. dzieci, które miały już reakcję anafilaktyczną lub wstrząs, nie powinny chodzić do pasieki ani na miodobranie – w ich przypadku ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej lub wstrząsu po ukąszeniu pszczoły jest wyższe (grupa wysokiego ryzyka)

Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku użądlenia? Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny:

Ułóż pacjenta w pozycji leżącej na plecach z nogami lekko uniesionymi do góry, zapewnij dostęp świeżego powietrza.

Natychmiast zadzwoń po pomoc – Pogotowie Ratunkowe (tel. 112 lub 999).

Sprawdź czy nie ma opaski na nadgarstku z informacją o chorobie (cukrzyca, padaczka, alergia), w przypadku alergii sprawdź czy ma przy sobie ampułko-strzykawkę z adrenaliną. Adrenalinę podaj w zewnętrzną stronę uda.

Nieprzytomnemu nie podawaj nic do picia.

W przypadku wymiotów – ułóż pacjenta w pozycji bocznej ustalonej.

W przypadku ustania czynności życiowych (braku tętna i oddechu) natychmiast rozpocznij masaż serca i sztuczne oddychanie – kontynuuj do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Każda osoba, u której chociaż raz w życiu wystąpiła reakcja anafilaktyczna powinna posiadać przy sobie adrenalinę (w ampułko-strzykawce lub automatycznym wstrzykiwaczu).

Bliscy takiej osoby powinni być przeszkoleni z zasad i sposobu podawania adrenaliny.

logotyp projekt finansuje m. st. Warszawa

Edukacja nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz innych pracowników przedszkola (publicznego, jak i niepublicznego), sprawujących opiekę nad dziećmi w zakresie udzielania pierwszej pomocy dzieciom w sytuacji wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego – „Pilotaż pierwszej pomocy w anafilaksji”, projekt finansowany przez m. st. Warszawa

Możliwość komentowania została wyłączona.