DSC8248

„Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy jej nie ma, dopóki się nie wydarzy”

„Dzieci umierają szybko, a jeszcze szybciej, jeżeli dokoła nich są dorośli, którzy nie wiedzą co robić, żeby im pomóc.  (…) Pierwsza pomoc jest prosta, ale trzeba mieć ją w głowie i być przygotowanym do akcji zanim wypadek się wydarzy”.

Tak rozpoczyna się przygotowane przez Ane Piżl, ratownicę medyczną, nagranie dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy. Możecie je obejrzeć w naszym kanale na You Tube.

https://youtu.be/cbSCUhdyOgE

W fundacyjnym sklepie pojawił się także e-book – kompendium na temat pierwszej pomocy w anafilaksji, zasad jej udzielania, przepisów prawa regulujących prawa alergika, jak również o odpowiedzialności karnej za nieudzielenie pomocy. Poruszamy również aspekt psychologiczny, w szczególności to, jak rozmawiać z personelem oraz egzekwować przysługujące nam – opiekunom dziecka – prawa alergika. Solidna dawka wiedzy!

Ostatnio pisałyśmy o strachu. Boimy się, nie tylko 01.09., kiedy nasze dzieci ruszyły do placówek przedszkolnych, szkolnych, ale każdego dnia. U naszych dzieci alergia to nie tylko katarek i wysypka. To realne zagrożenie anafilaksją. Dlatego tak ważne, by osoby pod których opieką przebywają wiedziały co zrobić w przypadku wystąpienia silnej reakcji alergicznej. Dotyczy to każdego – dorosłego. Tak ważny jest też nasz komunikat, który będziemy nieustannie przypominać – “zanim poczęstujesz, zapytaj!”

„Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy jej nie ma, dopóki się nie wydarzy”

Alan Alexander Milne, “Kubuś Puchatek”  

Jak już się wydarzy, wszyscy rozkładają ręce i rozpoczyna się spychologa. Ten wiedział, nie powiedział. Tamten nie usłyszał, nie chciał zaszkodzić. Dlatego konieczne jest, by mówić o sytuacji zdrowotnej dziecka, o zagrożeniach. By edukować, uczyć, jak postąpić w razie wstrząsu. By być wzajemnie uważnym na potrzeby, szczególnie najmłodszych.

Jak ostatnio wspomniałyśmy, za Kierkegaardem „lęk zawiera nieskończoność możliwości, która stanowi motor ludzkiego rozwoju”. Efekt pracy ostatnich tygodni jest dla nas bardzo ważny. Mamy nadzieję, że zostanie doceniony również przez Was.

Bardzo cieszymy się, że zaledwie rok od pojawienia się myśli o założeniu fundacji wrzesień rozpoczynamy kampanią dotyczącą zasad udzielania pierwszej pomocy. Ta pigułka wiedzy powinna być przyswojona przez każdego. Warto pamiętać, że nie zastąpi ona profesjonalnego przeszkolenia. Będzie jednak znakomitym początkiem!

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter!

Możliwość komentowania została wyłączona.