Untitled-design49

Alergia wziewna

Alergie pyłkowe najczęściej objawiają się swędzeniem i łzawieniem spojówek, swędzeniem nosa, kichaniem oraz katarem. W przypadku silnych reakcji może dojść do obrzęku, głównie powiek. U pacjentów z sezonową astmą oskrzelową może występować suchy kaszel i świszczący oddech. Są to niewątpliwe sygnały świadczące o konieczności konsultacji lekarskiej!

Już pod koniec stycznia rozpoczyna się sezon pylenia leszczyny, następnie olszy (luty/marzec) i brzozy (kwiecień/maj). Z międzynarodowych badań wynika, że globalne ocieplenie może wydłużać sezon pyłkowy, a także zwiększać jego intensywność. Co do zasady wzrost stężenia pyłków następuje w ciepłe i słoneczne dni. Z kolei stężenie pyłków maleje podczas i bezpośrednio po opadach atmosferycznych.

Czytaj więcej: Aplikacje mobilne z kalendarzem pyleń

Jednak gdy jedno przeciwciało reaguje z co najmniej dwoma alergenami, dochodzi do reakcji krzyżowych. W przypadku alergenu pyłku leszczyny obserwuje się u 15-20% chorych nadwrażliwość na niektóre owoce: jabłko, brzoskwinię, gruszkę, orzechy laskowe. Podobną zależność obserwuje się też u osób z alergią na pyłek olszy i brzozy. U części pacjentów z alergią na pyłek brzozy, z czasem obserwuje się nadwrażliwość nie tylko na jabłko, ale także na seler i/lub marchew.

Czytaj więcej: Weź to piękne jabłuszko!

Jak zatem żyć?
  • rozważ używanie maski antysmogowej – słów na jej temat poniżej
  • zastanów się nad zakupem oczyszczacza powietrza – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze – patrz niżej
  • rozważ zakup antyalergicznej siatki przeciwpyłowej (na okno)
  • unikaj wietrzenia pomieszczeń w ciągu dnia
  • nie susz prania na dworze
  • nie wietrz pościeli na dworze
  • noś okulary przeciwsłoneczne
  • po wejściu z dworu do domu umyj twarz (możesz przemyć oczy wacikiem nasączonym solą fizjologiczną w kierunku od zewnętrznego kącika oka w stronę nosa) i ręce, a w przypadku silnej alergii – także włosy oraz zmień ubranie
Maska antysmogowa

Maski antysmogowe wyposażone w filtr HEPA zatrzymują najdrobniejsze zanieczyszczenia, w tym alergeny, większość wirusów, a także komórki grzybów, pierwotniaków i bakterii. Warto zwrócić uwagę, czy filtr posiada oznaczenie N99 – gwarantuje ono, przynajmniej w założeniu, że filtr zatrzymuje 99% pyłów.

Czy oczyszczacz powietrza pomoże przy alergii wziewnej?

W oczyszczaczach powietrza stosowane są różne technologie. Wybierając odpowiednie urządzenie nie należy kierować się jego ceną, lecz specyfikacją techniczną:

  • Ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych. Stosuje się go m.in. w celu usunięcia chorobotwórczych grzybów, które mogą pojawić się w domu z powodu nadmiernej wilgoci. Dzięki ozonowaniu możliwe jest też pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Działanie ozonu na drobnoustroje zostało potwierdzone naukowo. Ozon ma działanie drażniące na drogi oddechowe, dlatego należy unikać oczyszczaczy powietrza, które go wytwarzają, ponieważ może on wręcz pogorszyć problemy z oddychaniem.
  • Filtr UV działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, nie usuwa jednak większości alergenów, kurzu i związków stałych. Nie poradzi sobie również z filtrowaniem gazów.
  • Filtr HEPA. Osobom z poważnymi problemami alergicznymi zalecane są filtry klasy H13 i wyższej. Filtrują one powietrze w 99,97% i nie przepuszczają cząsteczek o wielkości powyżej 0,3 mikrona. Taka skuteczność filtracji sprawia, że blokowane są nawet odchody roztoczy i dym papierosowy. Oczyszczacz powietrza dla alergika powinien taki filtr posiadać.
  • Filtr węglowy. Wysokiej jakości filtry węglowe są w stanie zatrzymywać pył zawieszony PM2,5 czyli cząstki o średnicy nieprzekraczającej 2,5 µm (mikrometra). Jest to pewnego rodzaju oczyszczacz powietrza na smog, gdyż to z takich cząsteczek w dużej części składa się smog unoszący się w powietrzu.
  • Filtr wodny dobrze sprawdzi się w przypadku alergii na kurz lub pyłki roślin. Jednakże wilgotne środowisko stwarza warunki do rozwoju grzybów, dlatego istotna jest regularna wymiana wody i dokładne mycie zbiornika. Nie jest zalecany dla osób z alergią na grzyby i pleśnie.
Czytaj więcej: Ozonowanie powietrza a alergia na roztocza kurzu domowego i astma

Bibliografia:
  1. Komunikaty pyłkowe Polskiej Sieci Aerobiologicznej
  2. Sebastian Medoń, Cieplejszy klimat to poważny problem dla alergików? Dane z 25 lat potwierdzają związek, Portal SmogLab
  3. Medexpress Daily TV: Prof. Jutel: alergia a epidemia
  4. Barbara Wojda, Alergia na pyłki drzew i żywność – reakcje krzyżowe, portal Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej
  5. Ewelina Hen, Konsultacja merytoryczna: Lek. Beata Wańczyk-Dręczewska, Sól fizjologiczna do oczu – właściwości i zastosowanie, Portal Medonet
  6. Przemysław Ćwik, Maski antysmogowe. Czy to działa? Portal SmogLab
  7. Ozonowanie mieszkania – kiedy warto je przeprowadzić?
  8. Czy oczyszczacz powietrza naprawdę łagodzi objawy alergii?, Portal TVN Meteo
  9. Przemysław Ćwik, Oczyszczacze powietrza. Jak to działa i na co zwrócić uwagę przed zakupem?, Portal SmogLab
  10. Jak wybrać oczyszczacz dla alergika?, Poradnik portalu Komputronik

Możliwość komentowania została wyłączona.