DSC4943

Alergia na truskawki

Truskawka, podobnie jak malina, należy do owoców drobnopestkowych. Sezon na obydwa owoce przed nami, dlatego warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Zacznijmy od truskawek:

W tym tekście przeczytacie:

  1. o objawach i częstotliwości występowania alergii na truskawki
  2. co powoduje reakcje krzyżowe z truskawkami
  3. związku truskawki z salicylanami i nietolerancją histaminy
  4. jak truskawki doprowadziły do powstania przypinek “nieczęstujmnie”, a nawet Fundacji Allergia
Alergia na truskawki

Na skutek alergii dochodzi do reakcji organizmu na alergen – do uwolnienia się histaminy. Truskawki plasują się w pierwszej dziesiątce alergenów pokarmowych. Objawy uczulenia są typowe dla alergii pokarmowej. Poza tym obserwuje się atopowe zmiany skórne, objawy z układu oddechowego i zespół alergii jamy ustnej. Opisano również przypadki uogólnionej anafilaksji.

Truskawki mają bardzo wysoką zawartość salicylanów, dlatego nie powinny ich spożywać osoby z alergią na salicylany.

Eliminacja z diety truskawek dotyczy również produktów, które mogą je zawierać: dżemów, galaretek, lodów, koktajli, ciastek oraz soków.

Reakcje krzyżowe z truskawkami

Stwierdzono reaktywność krzyżową pomiędzy truskawką a:

  • brzozą,
  • trawą,
  • roślinami z rodziny różowatych,
  • brzoskwinią,
  • gujawą,
  • bananem,
  • mandarynką,
  • winogronami i ich przetworami.

W przypadku reakcji krzyżowych na truskawki z pyłkiem brzozy lub trawy truskawki trzeba wyeliminować z diety przez cały okres pylenia tychże, a to właśnie jest czas, kiedy w Polsce dojrzewają truskawki. Można je jednak zamrozić w całości (umyte ustawione na desce schowanej do zamrażalnika, a następnie przełożone do większego pojemnika) lub w postaci musu truskawkowego (np. w pojemnikach do robienia kostek lodu, a następnie przełożone do większego pojemnika – doskonale nadadzą się do zrobienia koktajli czy jako sos truskawkowy do ryżu / kaszki, a nawet do budyniu jaglanego lub po prostu jako sorbet).

Nietolerancja histaminy (NH)

Nietolerancja histaminy (NH) charakteryzuje się brakiem równowagi pomiędzy przyjmowaniem histaminy, a zdolnością do jej degradacji. Odgrywa ważną rolę w diagnostyce różnicowej nietolerancji pokarmów i powinna być ściśle odróżniana od mechanizmów alergicznych. Jednym z mechanizmów prowadzących do NH u osób wrażliwych jest spożycie tzw. stymulatorów histaminy:

Należą do nich pokarmy, które są bogate w naturalne benzoesany oraz potrawy, suplementy i leki zawierające barwniki spożywcze, szczególnie tartrazyna. Najczęściej w tej grupie przyczyn są wymieniane truskawki, czekolada, ananas, papaja, pomidory, szpinak. Wówczas alergolog spotyka się z informacją o szkodliwości „pierwszych” truskawek, jednak wykonane u pacjenta PTS [punktowego testu skórnego], podobnie jak sIgE [IgE specyficzne] z alergenem truskawki, wypadają ujemnie, lub bardzo rzadko dodatnio.

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Buczyłko, “Nie tylko alergeny: nietolerancja histaminy”, Alergia, 2016, 1: 35-38
Nasze doświadczenia

Od pierwszego pediatry starszego syna usłyszałam, że to, co uczula w truskawkach, to niekoniecznie jest truskawka, tylko substancje, którymi truskawki są posypywane na drogę, żeby się nie zepsuły, dlatego powinnam je sparzyć przed podaniem dziecku. Parzyłam. Dwa lata temu młodszy zjadł truskawki sparzone wrzątkiem i nic mu nie było. Następnym razem wyjadł mi z sitka truskawki z tej samej łubianki, ale przed sparzeniem – dostał wysypki. Niestety, nie znalazłam żadnych badań naukowych na ten temat.

Rok temu – wg naszego alergologa na skutek “jakiejś” reakcji krzyżowej (sucha, koszona trawa, kurz, truskawki) – doznał obrzęku twarzy, z lejącą ropą z oka. Na SORze dostał zastrzyk i zalecenie eliminacji truskawek z diety. Po 10 dniach ponownie obrzęk (możliwe, że po pomidorze) i zastrzyk. Tym razem eliminacja miała objąć owoce i czerwone warzywa… tylko jak upilnować dziecko w żłobku? Właśnie tak powstała pierwsza przypinka “nieczęstujmnie” (zobacz naszą stories), a w konsekwencji – Fundacja Allergia

https://sklep.allergia.pl/produkt/przypinka-nie-czestuj-mnie/
*100% zysku z prowadzenia sklepu przeznaczymy na działania statutowe Fundacji Allergia, a w szczególności na prowadzenie kampanii edukacyjnych o alergii i anafilaksji. Robiąc zakupy w naszym sklepie, stajesz się jednym ze sponsorów takiej kampanii. Dziękujemy!
Bibliografia
  1. Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Buczyłko, “Nie tylko alergeny: nietolerancja histaminy”, Alergia, 2016, 1: 35-38
  2. Informacja o badaniu IgE sp. F44 – truskawka, Laboratoria medyczne Diagnostyka
  3. “Dieta bez salicylanów”, Szpital Uniwersytecki w Krakowie
  4. Anna Bochenek, “Alergia pokarmowa”, Nowa Medycyna 10/1999

 

Możliwość komentowania została wyłączona.