12-14-2019_Rodzinnie_007

Wstrząśnij bliskimi!

Polskie Towarzystwo Alergologiczne wspólnie z TNS Polska przeprowadziło badania wiedzy na temat anafilaksji w polskim społeczeństwie:

Wyniki zasmucają. 73% ankietowanych nie zna pojęcia wstrząs anafilaktyczny. Co ciekawe, również 60% osób, które uważają, że chorują na chorobę alergiczną, nie zetknęło się z tym pojęciem. Zaledwie 11% badanej populacji wie, jak udzielić pomocy osobie, która ma anafilaksję. Jak widać (…) większość naszych pacjentów nie ma świadomości dotyczącej anafilaksji ani nie wie, jak ją rozpoznawać i jakie postępowanie wdrożyć”.

źródło: Rafał Pawliczak „Anafilaksja – może zdarzyć się każdemu. Prosty przewodnik postępowania praktycznego” czasopismo „Terapia” nr 6 (307) 2014 strona 31-35

Cytowane statystyki potwierdzają się również w naszych ankietach, przeprowadzonych podczas ostatnich tygodni szkoleń on – line, z zakresu pierwszej pomocy, organizowanych w warszawskich placówkach przedszkolnych.

W piątek (18.12.2020 r.) zakończyłyśmy nasz projekt “Pilotaż pierwszej pomocy w anafilaksji”, finansowany przez m. st. Warszawa. Prawie 100 pracowników z warszawskich przedszkoli zostało przeszkolonych z zasad udzielania pierwszej pomocy, w tym w przypadku wystąpienia anafilaksji, w trakcie 4 godzinnego kursu. Wierzymy, że podstawowa dawka wiedzy pozostanie na długo z uczestnikami.

Statystyki zasmucają

Zmieńmy to razem! Przyjmijcie wyzwanie i #wstrząśnijcie bliskimi!

Opowiedzcie rodzinie, przyjaciołom, znajomym:

  • Czym jest reakcja anafilaktyczna, a czym jest wstrząs?
  • Jakie są objawy, na co zwrócić uwagę, jak reagować w ich przypadku?
  • Czym jest EpiPen i jak go użyć?

Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie tutaj i tutaj.

Edukuj razem z nami! W naszych mediach społecznościowych mamy całkiem pokaźne grono obserwujących, każdy z Was również. Wystarczy podać dalej – razem możemy więcej!

Pamiętajcie, że w Polsce

z powodu anafilaksji umiera kilkaset osób rocznie. Według opublikowanej w kwietniu 2014 r. pracy – najniższa liczba zgonów z powodu anafilaksji dotyczy sytuacji, gdzie pomoc medyczna została udzielona natychmiast, a samo zdarzenie miało miejsce w szpitalu

źródło: R. Pawliczak Czasopismo: „TERAPIA” nr 6 (307) 2014 strona 31-35; Anafilaksja– może zdarzyć się każdemu. Prosty przewodnik postępowania praktycznego
Dzieci umierają szybko, ale wiedza może uratować życie!
https://sklep.allergia.pl/produkt/pierwsza-pomoc-w-anafilkasji-e-book/

Możliwość komentowania została wyłączona.