8 dłoni złączonych w kręgu

Zaangażuj się – dołącz do wolontariatu!

Gdy kilka lat temu szukałyśmy przedszkoli dla naszych 3-latków okazało się, że trudno znaleźć placówkę, która nie bałaby się naszych dzieci. Nie ma co ukrywać, w Polsce niewiele mówi się o alergiach, a jak już to o jej najczęstszych objawach: wysypce i katarze. O silnych i gwałtownych reakcjach alergicznych, jak obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, problemy z oddychaniem czy utrata przytomności słyszały tylko te osoby, które ich doświadczyły – dla większości społeczeństwa brzmią dość egzotycznie, jak z hollywoodzkiego filmu. Z tego strachu zrodziło się wiele absurdów, na które nie chciałyśmy się zgodzić. Chcemy, żeby nasze dzieci były bezpieczne i czuły się akceptowane niezależnie od tego, gdzie i z kim są.

Tak narodziła się Fundacja Allergia.

Przez 4 lata działałyśmy we dwie. Przeszkoliłyśmy z udzielania pierwszej pomocy w anafilaksji kilkaset osób: opiekunki żłobkowe, nauczycieli i nauczycielki wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego oraz rodziców dzieci zagrożonych wstrząsem anafilaktycznym, które mają przepisaną adrenalinę. W ramach innowacji społecznych zrealizowałyśmy 4 bardzo ważne dla społeczności rodzin dzieci z alergiami projekty, z których każda zainteresowana tematem osoba może korzystać bezpłatnie:

  1. Niezbędnik edukacyjny dziecka z alergią (dla rodziców, nauczycieli i nauczycielek dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym)
  2. Inkluzywny program opieki nad dziećmi z alergiami „Empatia” (dla nauczycieli i nauczycielek wychowania przedszkolnego)
  3. Kapitan Adrenalina – stawką jest życie (dla ratowników i ratowniczek medycznych oraz nauczycieli i nauczycielek edukacji dla bezpieczeństwa, prowadzących zajęcia dla klas 1-3 szkoły podstawowej)
  4. Szczypta wiedzy szefa kuchni (dla osób pracujących w branży gastronomicznej, firmach cateringowych oraz kuchniach szkolnych i przedszkolnych)

Jako wolontariuszki stworzyłyśmy niemałą już wioskę wsparcia w naszych mediach społecznościowych. Fundacja rozwija się coraz bardziej, a my spotykamy coraz bardziej zaangażowanych rodziców oraz nauczycieli i nauczycielki – takich jak Ty – którzy pragną być częścią pozytywnych zmian dla swoich dzieci, chcą aktywnie przyczyniać się do wzrostu świadomości alergii i empatii dla osób chorujących na różnego rodzaju alergie w społeczeństwie.

Razem możemy więcej!

To zależy od tego, co lubisz i co chcesz robić. Opowiedz nam o sobie, a my zaproponujemy Ci aktywność odpowiednią do Twoich umiejętności i zainteresowań oraz do Twojej dostępności czasowej – wypełnij formularz.

Jak możesz się zaangażować?

  1. Raz w miesiącu spotkamy się na wirtualnej kawie, żeby porozmawiać w gronie osób, które rozumieją, czym jest zagrożenie wstrząsem anafilaktycznym u dziecka i wzajemnie się wesprzeć.
  2. Raz w roku zaprosimy Cię do wzięcia bezpłatnego udziału w szkoleniu medyczno-prawnym z pierwszej pomocy w anafilaksji.
  3. Będziemy z Tobą konsultować pomysły na to, jak jeszcze lepiej wspierać dzieci z silnymi alergiami w polskich placówkach edukacyjnych.
  4. Zdobędziesz nowe umiejętności i doświadczenie zawodowe.

Czego od Ciebie oczekujemy?

  1. Poszanowania wartości Fundacji Allergia: zaangażowania społecznego (czyli aktywnego uczestnictwa w procesie realizacji projektów), szacunku wobec innych osób, niezależnie od ich poglądów, otwartości i empatii.
  2. Odpowiedzialności za przyjęte zadanie – przestrzegania umówionych terminów, przekazywania informacji o ewentualnych trudnościach czy konieczności zmiany planów.
  3. Elastyczności w podejściu do zadań i gotowości do dostosowywania się do zmieniających się okoliczności.

Co zrobić, by dołączyć do wolontariatu w Fundacji Allergia?

  1. Wypełnij formularz.
  2. Podpisz umowę wolontariatu.

Zastanawiasz się, po co umowa? Wymaga jej powszechnie obowiązujące prawo, a my jesteśmy prawniczkami, więc dbamy o takie szczegóły – zobacz wzór umowy.

Wolontariat pracowniczy

A może angażujesz się w wolontariat pracowniczy? Powiedz swojemu pracodawcy, że korzystamy z programu Benevity!

Możliwość komentowania została wyłączona.