IMG_20191210_164207-scaled

Brownie

Cytując za Wikipedią Brownie to ciasto czekoladowe typowe dla kuchni amerykańskiej. Nazwa pochodzi od charakterystycznego, ciemnobrązowego koloru wypieku. Ciasto przygotowuje się z gorzkiej czekolady, jajek, cukru, masła i niewielkiej ilości mąki. Częstym dodatkiem do Brownie są orzechy. W klasycznej wersji są zatem: mleko, jaja, kakao, orzechy i gluten. W naszej, hipoalergicznej wersji – nie ma żadnego z tych alergenów i wierz mi, smak jest obłędny!

[porcja na dużą blaszkę]
  • pół kubka suchej kaszy jaglanej
  • słoik dżemu (ja dałam domowy, malinowy – był dość płynny)
  • kubek daktyli (w wersji niewegańskiej daktyle można zastąpić 3 łyżkami miodu)
  • 2 łyżki siemienia lnianego
  • 4 łyżki karobu (inaczej: mączka chleba świętojańskiego – zastępnik kakao)
  • pół kubka mąki bezglutenowej (dałam z ciecierzycy i nie było czuć jej smaku, a najlepsza do Brownie podobno jest kasztanowa)
  • 2 łyżeczki sody
  • 2 łyżki octu jabłkowego

Weź duży garnek – kasza jaglana ugotowana potraja swoją masę w stosunku do suchej. Kaszę jaglaną sypką (nigdy nie gotujemy w plastikowych woreczkach – więcej o mikroplastiku pisaliśmy tutaj) zgodnie z opisem na opakowaniu przelewamy wrzątkiem i zimną wodą, a następnie gotujemy przez 20 minut razem z daktylami i siemieniem lnianym. Daktyle najbezpieczniejsze są bio (konserwanty uczulają), ale jeżeli nie masz do nich dostępu, na godzinę przed gotowaniem zalej je wrzątkiem i tak zostaw aż zmiękną, a potem odcedź i możesz gotować.

Jeżeli używasz miodu, a nie daktyli, to miód będzie ostatnim składnikiem.

Lekko przestudzoną, ale jeszcze ciepłą masę dopraw karobem, dżemem i octem, a całość zblenduj na gładką masę. Sodę wymieszaj z mąką i stopniowo dodawaj do ciasta, delikatnie wyrabiając mikserem.

Piecz w temperaturze 160 stopni (przy 180 za szybko przypieka się góra) przez 60 minut (do suchego patyczka).

Przepis ten jest bardzo podobny do naszych bezglutenowych pierniczków-hipoalergiczków. Różni się jedynie proporcjami i konsystencją dżemu 😀 Nie bój się eksperymentować, a efekty Cię zaskoczą!

Możliwość komentowania została wyłączona.