240555294_140784301564810_5225792972504672772_n-1 (1)

Co to jest Atopowe Zapalenie Skóry (AZS)?

14 września obchodzony jest Światowy Dzień Atopowego Zapalenia Skóry. To doskonała okazja, żeby dowiedzieć się więcej na temat tej choroby i problemów, z jakimi borykają się w codziennym życiu osoby zmagające się z AZS.

Atopowym zapaleniem skóry nie można się zarazić

AZS jest chorobą o podłożu genetycznym, spowodowaną uszkodzeniem właściwości ochronnych skóry. To czy u danej osoby choroba się rozwinie zależy tylko i wyłącznie od jej genów, a nie od kontaktu z innymi osobami. Wręcz przeciwnie – to osoby z AZS są bardziej podatne na zarażanie się od innych osób ze względu na osłabiony układ odpornościowy oraz uszkodzoną skórę.

Na rozwinięcie się AZS u osoby o predyspozycjach genetycznych lub na zaostrzenie choroby mają wpływ: 

  • skażenie środowiska, 
  • wahania temperatury, 
  • nieodpowiedni poziom wilgotności powietrza, 
  • obecność substancji drażniących 
  • stres. 
Pacjenci ze skórą atopową powinni unikać:
  • klimatyzowanych pomieszczeń,
  • zakurzonych pomieszczeń,
  • dymu tytoniowego,
  • basenów z chlorowaną wodą,
  • długich i gorących kąpieli (lepiej wybrać ciepły prysznic)

gdyż mogą podrażniać ich skórę i doprowadzić do jej zakażeń. 

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą spotykaną przede wszystkim u małych dzieci (w 85% przypadków pojawia się przed ukończeniem 5. roku życia). Choruje 5-20% dzieci i jedynie 1-3% dorosłych.

Objawy atopowego zapalenia skóry różnią się w zależności od wieku chorego. Zawsze są to zmiany skórne, suchości skóry i świąd, nasilający się głównie w nocy, a także ból. Stałe drapanie skóry powoduje jej dalsze uszkodzenie.

Atopowe zapalenie skóry wymaga odpowiedniej pielęgnacji w celu przywrócenia „szczelności” skórze oraz stosowania środków myjących i piorących dedykowanych skórze atopowej. W zależności od rodzaju i wielkości zmian może być konieczne zastosowanie leczenia.

AZS to choroba przewlekła o nawrotowym charakterze dolegliwości. Okresy zaostrzenia przeplatają się z okresami remisji, kiedy to skóra ma się dobrze i chorym nie dokuczają zmiany skórne. Mimo remisji cały czas należy o nią dbać!

AZS jest widoczne na skórze, dlatego chorzy spotykają się z wykluczeniem społecznym. Od rodziców z naszej instagramowej wioski wsparcia dostajemy sygnały, że rodzice innych dzieci zabraniają im bawić się z ich dzieckiem ze względu na wygląd skóry, w obawie przed zarażeniem. Dlatego z okazji tegorocznego Światowego Dnia AZS prowadzimy kampanię edukacyjną “Przytul mnie, AZS nie zaraża!” Ludzie boją się tego, czego nie znają, dlatego zapraszamy na cykl artykułów poświęconych AZS.

Możliwość komentowania została wyłączona.