Co to jest Atopowe Zapalenie Skóry (AZS)?

Last modified date

14 września obchodzony jest Światowy Dzień Atopowego Zapalenia Skóry. To doskonała okazja, żeby dowiedzieć się więcej na temat tej choroby i problemów, z jakimi borykają się w codziennym życiu osoby zmagające się z AZS.

Atopowym zapaleniem skóry nie można się zarazić

AZS jest chorobą o podłożu genetycznym, spowodowaną uszkodzeniem właściwości ochronnych skóry. To czy u danej osoby choroba się rozwinie zależy tylko i wyłącznie od jej genów, a nie od kontaktu z innymi osobami. Wręcz przeciwnie – to osoby z AZS są bardziej podatne na zarażanie się od innych osób ze względu na osłabiony układ odpornościowy oraz uszkodzoną skórę.

Na rozwinięcie się AZS u osoby o predyspozycjach genetycznych lub na zaostrzenie choroby mają wpływ: 

  • skażenie środowiska, 
  • wahania temperatury, 
  • nieodpowiedni poziom wilgotności powietrza, 
  • obecność substancji drażniących 
  • stres. 
Pacjenci ze skórą atopową powinni unikać:
  • klimatyzowanych pomieszczeń,
  • zakurzonych pomieszczeń,
  • dymu tytoniowego,
  • basenów z chlorowaną wodą,
  • długich i gorących kąpieli (lepiej wybrać ciepły prysznic)

gdyż mogą podrażniać ich skórę i doprowadzić do jej zakażeń. 

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą spotykaną przede wszystkim u małych dzieci (w 85% przypadków pojawia się przed ukończeniem 5. roku życia). Choruje 5-20% dzieci i jedynie 1-3% dorosłych.

Objawy atopowego zapalenia skóry różnią się w zależności od wieku chorego. Zawsze są to zmiany skórne, suchości skóry i świąd, nasilający się głównie w nocy, a także ból. Stałe drapanie skóry powoduje jej dalsze uszkodzenie.

Atopowe zapalenie skóry wymaga odpowiedniej pielęgnacji w celu przywrócenia „szczelności” skórze oraz stosowania środków myjących i piorących dedykowanych skórze atopowej. W zależności od rodzaju i wielkości zmian może być konieczne zastosowanie leczenia.

AZS to choroba przewlekła o nawrotowym charakterze dolegliwości. Okresy zaostrzenia przeplatają się z okresami remisji, kiedy to skóra ma się dobrze i chorym nie dokuczają zmiany skórne. Mimo remisji cały czas należy o nią dbać!

AZS jest widoczne na skórze, dlatego chorzy spotykają się z wykluczeniem społecznym. Od rodziców z naszej instagramowej wioski wsparcia dostajemy sygnały, że rodzice innych dzieci zabraniają im bawić się z ich dzieckiem ze względu na wygląd skóry, w obawie przed zarażeniem. Dlatego z okazji tegorocznego Światowego Dnia AZS prowadzimy kampanię edukacyjną „Przytul mnie, AZS nie zaraża!” Ludzie boją się tego, czego nie znają, dlatego zapraszamy na cykl artykułów poświęconych AZS.

Allergia

Share