Untitled-design6

Alergik na koloniach

Zdecydowaliście się wypuścić swojego alergika na kolonie? Świetnie! Takie zorganizowane wyjazdy wakacyjne są świetnym doświadczeniem i wspomnieniem na długie lata. Jako alergiczka i instruktor ZHP, a więc uczestniczka i opiekunka na wielu wyjazdach harcerskich podzielę się z wami garścią cennych informacji, jak przygotować siebie i dziecko, aby zminimalizować ryzyko niespodzianek:

  1. wybierz odpowiedniego organizatora,
  2. dokładnie i szczerze wypełnij kartę kwalifikacyjną,
  3. wytłumacz dziecku zasady,
  4. przygotuj prowiant!
Wybór odpowiedniego organizatora

Wypoczynek dzieci i młodzieży, aby był bezpieczny, musi zostać zorganizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami (szczegóły tutaj). Organizatorzy, którzy zgłosili wypoczynek do kuratora oświaty (a są tacy, którzy tego nie robią) podlegają nadzorowi kuratora, Sanepidu i straży pożarnej, a opiekunowie muszą mieć odpowiednie kwalifikacje potwierdzone dokumentami. Ogólnopolska baza wypoczynków zgłoszonych zgodnie z przepisami znajduje się tutaj, a Instrukcja w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami do 50 uczestników tutaj.

Rodzic uczestnika wypoczynku ma prawo otrzymać od organizatora wypoczynku ważne dla niego informacje, w tym w szczególności o wyżywieniu.

Karta kwalifikacyjna

Organizator ma obowiązek założyć dla każdego uczestnika kartę kwalifikacyjną, w której zebrane są wszystkie informacje niezbędne do zorganizowania wypoczynku dla danego uczestnika na etapie jego planowania i realizacji. Wzór karty określa załącznik nr 6 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży – inne wzory są niedopuszczalne!

W przypadku, gdy dziecko jest alergikiem, należy opisać jego stan zdrowia w punkcie 8 karty kwalifikacyjnej, a lekarstwa opisać i przekazać wychowawcy lub kierownikowi wypoczynku wraz z przyklejoną do opakowania kartką zawierającą imię i nazwisko dziecka oraz dokładny sposób dawkowania leku. Niepełnoletni uczestnik wypoczynku nie może posiadać leków i ich samodzielnie przyjmować.

Przestrzegam przed zatajaniem informacji dotyczących stanu zdrowia dziecka przed organizatorem wypoczynku i wpisywaniem danych nieprawdziwych – może to prowadzić do zagrożenia zdrowia i życia dziecka!

Co do szczepień – „przepisy nie wskazują, że brak wykonania obowiązkowych szczepień ochronnych u dziecka skutkuje zdyskwalifikowaniem go z udziału w wypoczynku w Polsce.
Natomiast – co jest ważne – wpis rodzica w Karcie kwalifikacyjnej o wykonanych szczepieniach stanowi dla wychowawcy sprawującego opiekę nad dzieckiem dodatkową informację (podobnie jak np. informacje o uczuleniach) i może być wykorzystana w sytuacji zaistnienia konieczności przekazania takiej informacji personelowi medycznemu.” żródło
Wytłumacz dziecku zasady

Każde dziecko powinno znać i przestrzegać zasad związanych z wypoczynkiem, ale w przypadku alergików jest ich trochę więcej. Na jednym zimowisku mieliśmy dziewczynkę w wieku bodajże 11 lat, która miała alergię na białko mleka krowiego i dostawała posiłki dostosowane do swojej diety. Jednego wieczoru dostała strasznych krost, padło podejrzenie ospy – komendantka obozu zabrała ją razem z dokumentami do szpitala. Dopiero tam dziewczynka przyznała się, że ZAMIENIŁA SIĘ podwieczorkiem z innym dzieckiem i zjadła jogurt… Dlatego tak ważne jest, aby nasze dziecko znało swoją dietę, jej zasady i konsekwencje nieprzestrzegania.

Przygotuj prowiant

Serio, nie żartuję. Kto jeździł na kolonie czy obozy ten wie, że gdy zaczyna się cisza nocna, zaczyna się też nocne podjadanie. Zazwyczaj jedzenie kupowane jest w lokalnym (nie ukrywajmy – często wiejskim) sklepiku za przekazane przez rodziców kieszonkowe, a następnie gremialnie zjadane na śpiwórparty 😉 Jeżeli Twoje dziecko ma ograniczone możliwości jedzenia gotowych słodkości i słonych przekąsek, przygotuj mu coś na każdy dzień. A najlepiej więcej cosiów, żeby mogło podzielić się z nowymi kolegami i koleżankami. To bardzo istotne z psychologicznego punktu widzenia – nawet jeżeli Twoje dziecko nie będzie mogło poczęstować się od innych dzieci, pokaże im, że jego jedzenie też jest smaczne. Jeżeli dieta mu na to pozwala, naucz dziecko, którymi produktami może bezpiecznie częstować się od innych.

Masz więcej pytań? Nasz dział prawny udziela bezpłatnych informacji o prawach alergików prawo@allergia.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.